Olutsillan syysmatka Tallinnaan ja Moelle

Moe päärakennus

Ajankohta

06.11.2026 14:00 - 08.11.2026 21:00

Perjantaina 06.11.26 kokoontuminen ja lippujen jako Länsiterminaalissa klo 14:00 alkaen, matkustamme Eckerö Finlandialla ja perillä majoittaudutaan Hestia Hotel Europaan, 1hh/2hh huoneisiin. Majoitukseen sisältyy aamiaiset. Illalla vapaata aikaa, innokkaimmille pieni kierros vanhan kaupungin paikkoihin (omakustanne)

Lauantaina 7.11.26 kävellään lyhyt matka Kaupunkielämä-museoon, jossa halukkaille opastettu kierto (fin), muuten omatoiminen tutustuminen näyttelyyn. Keskipäivästä (12-17) jakaannutaan omakustaisille menoille, kukin oman halunsa mukaisesti:

A) osallistuu Olutsillan keilaturnaukseen ja/tai kannustaa joukkueita kisapaikalla Kuulsaal Rotermannissa

B) lähtee opastetusti tutustumaan Vaat-panimoon

C) lähtee käymään Mardi Laat-tapahtumassa tai viettää muuten vaan vapaata aikaa Tallinnassa

Virallinen ohjelma jatkuu yhteisellä illallisella Telliskivessä Purtse Restossa (17:30) ja paluu hotellille opastettuna.

Sunnuntaina 8.11.26 aamiaisen, uloskirjautumisen ja matkatavarat säilytyksee jättämisen jälkeen noustaan bussiin. Alkumatkassa pysähdytään Jägalan putouksella ja iltapäivä menee Moella, jossa lounastetaan, tutustutaan mm Moen viski-tuotantoon ja -tuotteisiin, alkoholi-museoon, jne. Tallinnaan palataan hyvissä ajoin ennen kotimatkaa (Eckerö Finlandia Lounge, laivaan 17:45, matka-aika 18:30-21:00). Loungessa syötävää ja juotavaa. Takaisin Suomessa 21:00 Länsisatamassa.

Hinta: 315 €/hlö (2 hh) ja 376 €/hlö (1 hh)

Matkalle mahtuu 40 osallistujaa.

Mikäli kysymyksiä/erityisjärjestelyjä niin ole yhteydessä matkanjohtajaan Markus ”Max” Söderströmiin, sähköposti Maxim63@gmail.com

Ilmoittautuminen avautuu 09.09.2026 klo 9.00 ja sulkeutuu 23.09.2026 klo 21.00. Ilmoittautumislomake on nyt suljettu.

Muutokset mahdollisia.

Vastuullinen matkanjärjestäjä: Baltic Express Tours

MAKSAMINEN

Matka maksetaan yhtenä eränä parin viikon sisään ilmoittautumisen päättymisestä. Seuran rahastonhoitaja lähettää sähköpostitse laskun.

PERUUTUSEHDOT

Matkan voi peruuttaa kuluitta 20.09.2026 mennessä. Sen jälkeen matkatoimisto veloittaa peruutuksesta 10 euroa varausmaksua per henkilö 21 pv ennen lähtöä asti, 50 % matkan hinnasta, kun matka peruutetaan myöhemmin kuin 21 vuorokautta mutta viimeistään 7 vuorokautta ennen matkan alkamista ja 75 % matkan hinnasta, kun matka peruutetaan myöhemmin kuin 7 vuorokautta mutta viimeistään 3 vuorokautta ennen matkan alkamista, jonka jälkeen menee koko matkan hinta.

MUUTA

Matkalla tulee olla mukana voimassa oleva passi tai EU:n virallinen henkilökortti sekä mielellään Eurooppalainen sairaanhoitokortti, jonka saa Kelasta.

Olutsilta suosittelee, että matkalle osallistuvalla on matkavakuutus, jossa on peruutusturva.